Dětská psychoterapie
Psychoterapie pro děti je vedena nedirektivně prostřednictvím terapeutické hry, expresivního pohybu a kreativních technik tak, aby dítě dostalo prostor pro sdílení vlastních procesů a pocitů.
Protože neverbální projev a hra jsou pro děti nejpřirozenější formou komunikace, důraz je kladen na práci s tělesným i symbolickým vyjádřením dítěte.
Terapeut během setkání využívá jak na tělo a pohyb zaměřené přístupy, tak i hračky či techniky sandplay, které dítěti dovolují tvořit vlastní příběhy, ve kterých se často odrážejí životní prožitky a emoce.Tato práce podporuje rozvoj zdravého sebevědomí, pocitu jistoty a navázání vztahu se svým okolím, buduje seberegulaci a pochopení vlastního těla, umožňuje zdravé vyjádření emocí a uvolnění napětí.
S podporou terapeuta mají děti možnost zpracovat si vlastní témata a pocity, a získat nový vhled do své situace či problému.
Jak terapie probíhá?
Psychoterapie je založena především na důvěře a vztahu mezi terapeutem a klientem. Jedná se proto o kontinuální práci s dítětem a pro dosažení změny je vhodné docházet pravidelně a dlouhodobě (rámcově v rozsahu 20, ideálně více terapií). Terapeut pracuje s dítětem samostatně a práci doplňuje o konzultace s rodičem
Vhodná pro děti s:
- příznaky emoční dysregulace
- bojující s následky traumatu
- potížemi v komunikaci a interakci
- úzkostí a strachem
- agresivními projevy
- procházející náročným obdobím

Terapeutka Jana Marková
„Jana je talentovaná a intuitivní terapeutka. Je velmi dobře informovaná v oblasti psychiatrických diagnóz a duševního zdraví dětí. Její empatie a citlivost k pocitům dětí v kombinaci s její hloubkou teoretického porozumění, maximalizovala terapeutický dopad práce s každým dítětem. Pomocí odborných technik dokáže podpořit kontrolu, sebepřijetí a socializaci. Zároveň zvyšuje sebeuvědomění, sebevyjádření a seberegulaci každého dítěte. Děti v rámci spolupráce s Janou udělaly neocenitelné pokroky.
(OHEL, Children´s Home and Family Services, New York, USA)